Konie wyścigowe

Wyścigi konne są sportem zapoczątkowanym już w starożytności przez Rzymian. Dawni mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego ścigali się w rydwanach ciągniętych przez dwa (biga) lub cztery (kwadryga) wierzchowce. Na początku trzeciego wieku cesarz Septimus Severus zbudował hipodrom w Bizancjum, a także urządził wyścigi w Yorkshire, podczas których ścigały się konie ze wschodu oraz miejscowe kuce.

Znalezione obrazy dla zapytania wyścigi rydwanów

Pierwszy regularny tor wyścigowy powstał w Chester i został otwarty w 1540 r. W XVII wieku w Anglii konie ścigały się na dwunastu torach, ale pierwsze wyścigi w znanej nam obecnie formie zostały zorganizowane w drugiej połowie XVIII wieku w Anglii. Utworzono wtedy Jockey Club, rejestrowano barwy stajenne, a w 1764 r. ogłoszone Rules of Racing. W 1780 r. lord Derby i sir Charles Bunbury założyli się, czyj koń będzie szybszy. I chociaż pierwszy z nich przegrał, to jego nazwiskiem nazwano najważniejszą gonitwę dla trzyletnich folblutów.

Kolejnymi ważnymi momentami w historii wyścigów są: rozegranie pierwszego biegu przeszkodowego (1803), wprowadzenie maszyny startowej (1897) i licencji dla trenerów (1905) i zabronienie sztucznego dopingu koni (1904).

Znalezione obrazy dla zapytania dżokeje wyścigi konne

Pierwszy wyścig konny w Polsce o charakterze rywalizacji sportowej, jaki został opisany, miał miejsce w 1777 r. w wyniku zakładu klacz Kazimierza Rzewuskiego pokonała konia angielskiego posła Sir Charlesa Whitwortha na drodze z Woli do Zamku ujazdowskiego. 64 lata później „Towarzystwo Wyścigów Konnych i Wystawy Zwierząt Gospodarskich w Królestwie Polskim” zorganizowało pierwsze regularne wyścigi na profesjonalnym torze wyścigowym na Polu Mokotowskim. Gonitwy rozgrywane są na trzech typach nawierzchni: trawiastej (turf), piaskowej (dirt) oraz tzw. „all-weather”, czyli podłożu syntetycznym. Biegi płaskie są bardzo zróżnicowane pod względem dystansów, które wahają się najczęściej pomiędzy 1000-3200 m. W słynnej angielskiej gonitwie długodystansowej Gold Cup, konie muszą pokonać dystans 4 km. Gonitwy płotowe i przeszkodowe są zazwyczaj dłuższe, a najsłynniejszą z nich jest Grand National (7242 m).

Znalezione obrazy dla zapytania wyścigi konne tor sluzewiec

Kolejnym czynnikiem różnicującym wyścigi jest ich ranga. Najważniejszymi w każdym kraju są tzw. klasyki, których zwycięzcy na stałe zapisują się w historii. Najstarszym klasykiem jest gonitwa St. Leger (1776 r.) która rozgrywana jest jako ostatni z wyścigów zaliczanych do „Potrójnej Korony” (jego dystans w Anglii wynosi obecnie 2920 m). Wcześniejszymi etapami są 2000 Guineas (najczęściej 1600m, polskim odpowiednikiem jest bieg o Nagrodę Rulera) oraz najważniejszy bieg dla 3-letnich koni – Derby (2000-2400 m). Najbardziej prestiżowe angielskie Derby (rok ustanowienia 1780) odbywają się
w pierszą sobotę czerwca w Epsom na dystansie 2423 m. W USA wielkim zainteresowaniem cieszy się wyścig Kentucky Derby (2000 m), rozgrywany od 1875 roku w pierwszą sobotę maja w Louisville.

Znalezione obrazy dla zapytania nagroda rulera

 



Dodaj komentarz






Dodaj

Komentarze

Marta, Dodany: 16.12.2016, 09:20
Wyścigi konne są sportem zapoczątkowanym już w starożytności przez Rzymian. Dawni mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego ścigali się w rydwanach ciągniętych przez dwa (biga) lub cztery (kwadryga) wierzchowce. Na początku trzeciego wieku cesa

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl